Polskie Stowarzyszenie Pływania Niemowląt
Pływajcie zdrowo

Historia powstania Szkoły Pływania Wodny Świat

Barbara Kołodziej - pomysłodawca Szkoły Pływania "Wodny Świat" w Nysie.

Pływaniem zostałam zainspirowana od najmłodszych lat mojego życia. Trenowałam pod okiem wspaniałych szkoleniowców i pasjonatów. Pierwsze kroki kariery zawodniczej rozpoczęłam w Sportowej Szkole Podstawowej nr 46 we Wrocławiu, w klubie MKS Juvenia Wrocław. Reprezentowałam barwy szkoły w pływaniu i lekkiej atletyce. Kolejne kroki jako lekkoatletka podjęłam w obecnym Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego nr II. Reprezentowałam barwy klubów na arenach lokalnych oraz ogólnopolskich. Zwieńczeniem mojej kariery zawodniczej i trenerskiej były studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Pływanie to realizacja mojej życiowej pasji i zamiłowania do pracy z dzieci, które mnie uskrzydlają oraz dają "bakcyla" do dalszego samorozwoju. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną, mamą dwójki wspaniałych sportowców.

Moje zainteresowania sportowe w wieku młodzieńczym były bardzo szerokie, pływałam, biegałam, tańczyłam, poznałam tajniki judo oraz narciarstwa biegowego, a jako studentka powróciłam do przygody z pływaniem.

Podczas studiów zrodził się pomysł powstania Szkoły Pływania.

Oczywiście w początkowym etapie, zarówno ze względów logistycznych i finansowych, moje marzenia były nierealne do realizacji. Wówczas mieszkałam we Wrocławiu i zdobywałam wykształcenie kierunkowe oraz doświadczenie zawodowe.

Z perspektywy czasu oceniam, że szczęście zawitało do moich drzwi. Wyprowadziłam się z Wrocławia i zamieszkałam w Nysie, urodziłam córkę i rozpoczęłam pracę zawodową nauczyciela wychowania fizycznego w powiecie nyskim.

Skąd pojawił się pomysł stworzenia Szkoły Pływania niemowląt?

Pomysł zrodził się w 2009 roku, kiedy na świat przyszedł nasz synek i to za jego pojawieniem zaświeciła się dla mnie "zielona lampka", która urealniła moje marzenia.

Jako wykształcona matka wychowania fizycznego, zauważyłam dysfunkcje motoryczne u naszego synka, które bardzo mnie zaniepokoiły. Usłyszałam wówczas deprymujące słowa od specjalisty neonatologa " kochaj matka dziecko jakie masz, bo....". W myśl tych słów rozpoczęła się nasza długa droga o prawidłowy rozwój motoryczny dziecka. Rozpoczęliśmy rehabilitację synka metodą Vojty, a następnie NDT - Bobath oraz równocześnie stymulowałam jego rozwój podczas zajęć pływania, na które dojeżdżałam wówczas do Wrocławia.

W Nysie nie było możliwości uczęszczania na pływalnię z niemowlakami.

Dziś nasz synek jest całkowicie zdrowym chłopcem, bardzo sprawnym ruchowo i chętnym podejmować nowe wyzwania motoryczne. Uczęszcza nadal na zajęcia pływania, uwielbia aktywność ruchową, biega, gra w piłkę nożną, ćwiczy karate.

To chyba opaczność boża, że w tym czasie zrodził się projekt rozbudowy Krytej Pływalni w Nysie o dodatkową małą nieckę z temperaturą wody odpowiadającą warunkom, jakie powinny być spełnione, aby móc prowadzić zajęcia z niemowlakami.

W Warszawie ukończyłam kurs doskonalący dla trenerów i instruktorów prowadzących zajęcia z niemowlętami i małymi dziećmi. To były pierwsze kroki jakich się podjęłam przy stworzeniu Szkoły Pływania.

Inauguracja zajęć pływania - listopad 2010 roku.

W Szkole Pływania "Wodny Świat" prowadzimy zajęcia pływania dla niemowląt i małych dzieci. Jak również nauki i doskonalenia pływania dla dzieci starszych, młodzieży i dorosłych. Prowadzimy indywidualne treningi pływackie. Zajęcia pływania prowadzi Barbara Kołodziej - nauczyciel wychowania fizycznego, instruktor i trener II klasy pływania, specjalista z zakresu pływania niemowląt, instruktor pływania osób niepełnosprawnych wg zasad Koncepcji Halliwick oraz Wojciech Hoszman - nauczyciel wychowania fizycznego, instruktor i trener II klasy pływania, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt.

Zajęcia pływania prowadzone są według mojego autorskiego programu. Podczas swojej pracy wykorzystuję wiedzę i umiejętności technik terapii Watsu. Obecnie w Szkole Pływania odbywają się zajęcia aqua aerobiku z elementami aqua zumby, które prowadzi Izabela Grzybowska - nauczyciel wychowania fizycznego - instruktor fitness, aerobiku i tańca.

Barbara Kołodziej

SZKOŁA PŁYWANIA "WODNY ŚWIAT"
ul. Sudecka 21/1
48-303 Nysa

tel.: 608 595 508
wodnyswiatnysa@gmail.com
www.wodnyswiat-nysa.pl